Spadek bezrobocia
Główny Urząd Statystyczny już od kilku lat podaje dane, które wskazują na zmniejszenie bezrobocia w Polsce. Największy spadek ma miejsce w okresie letnich wakacji, kiedy poszukiwani są dodatkowi pracownicy w gastronomii, hotelarstwie, turystyce, czy rolnictwie. Powiatowy Urząd Pracy w Ełku dokłada wszelkich starań, aby jak najwięcej bezrobotnych znalazło stałe zatrudnienie. W związku z tym organizowane są liczne warsztaty, programy aktywizacyjne oraz szkolenia. Duży nacisk stawiany jest na dokształcanie bezrobotnych oraz pomoc w przekwalifikowaniu.
Praca w Ełku – dla kogo
Od 2014 miasto Ełk tworzy program Lokalne perspektywy. Głównym celem projektu finansowanego przez Unię Europejską jest integracja rodzin oraz osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Za jeden z ważniejszych punktów przedsięwzięcia uważa się pomoc bezrobotnym. W ramach programu uczestnicy dowiedzą się również, jakie są zasady założenia własnej działalności gospodarczej.
Miasto prowadzi ranking profesji potrzebnych na terenie gminy. Zawody deficytowe to między innymi: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, przetwórcy ryb, murarze, tynkarze, cieśle, stolarze budowlani, mechanicy pojazdów samochodowych, dekarze, blacharze, robotnicy budowlani, pielęgniarki, położne oraz nauczyciele przedszkolni. Na zatrudnienie mogą liczyć robotnicy obróbki drewna, spawacze, szefowie kuchni, a także ślusarze. Zadając sobie pytanie, gdzie szukać pracy, warto zwrócić uwagę na profesje, które nie są obecnie poszukiwane. Na terenie gminy ełckiej są to: farmaceuci, inżynierowie ochrony środowiska, specjaliści ds. badań psychologiczno-społecznych, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, ekonomiści, bibliotekarze czy pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta.
Przedsiębiorczość
Miasto kładzie nacisk na rozwój przedsiębiorczości. Pomaga w tym utworzenie Podstrefy Ełk Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W latach 90. można było zaobserwować dużą stagnację lokalnej gospodarki. Przyczyniły się do tego przemiany gospodarcze oraz ustrojowe. Obecnie władze lokalne starają się zainteresować inwestorów regionem. Miasto przekazało inwestorom prawie 107 hektarów gruntów na budowę Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie można prowadzić działalność przemysłową, usługową oraz produkcyjną. Według statystyk w obrębie strefy pracę znalazło już ponad 2100 osób.