Jezioro Ełckie

Mazury, inaczej zwane krainą tysiąca jezior, to piękny obszar o niesamowitych walorach naturalnych. Według statystyk liczba jezior w regionie jest znacznie wyższa. Naliczono 2600 zbiorników wodnych. Jednym z nich jest Jezioro Ełckie, ósme pod względem wielkości w Polsce, które znajduje się w mieście Ełk. Miasto zadbało o te tereny tak, aby każdy mógł z nich w pełni korzystać. Do dyspozycji turystów i mieszkańców została oddana plaża miejska oraz camping. Na wybrzeżu zbudowano scenę, na której odbywają się cykliczne imprezy plenerowe.

Na szczególną uwagę zasługuje również zamek w Ełku, znajdujący się na półwyspie przy jeziorze. Zabytek ten był niegdyś siedzibą Zakonu Krzyżackiego. Obecnie podziwiać można jedynie pięknie oświetlone ruiny. Budowlę wpisano do rejestru zabytków.

Turystyka wodna

Jak na krainę jezior przystało, turystyka wodna jest w Ełku bardzo dobrze rozwinięta. Miejsce to szczególnie umiłowali wędkarze, głównie ze względu na czystość wód i bogatą faunę. Osoby pasjonujące się wędkarstwem muszą jednak pamiętać o tym, że potrzebne są specjalne pozwolenia wędkarskie wydawane między innymi przez biuro Gospodarstwa Jeziorowego w Ełku. Odpoczywając nad jeziorem, można wypożyczyć skutery wodne bądź kajaki. Piękne widoki rozciągają się z promenady wybudowanej wzdłuż wybrzeża. Ta 6-kilometrowa droga stanowi także doskonałą trasę pieszą i rowerową. Tuż przy promenadzie znajdują się dwa duże place zabaw dla dzieci, skwer z fontanną chodnikową, parki linowe, zegar słoneczny oraz duża liczba restauracji oraz knajpek.

Szlaki turystyczne

Ziemia ełcka zawdzięcza swój urok również lasom. Zajmują one około 30% regionu. Wakacje na Mazurach można spędzić, udając się na wycieczki. Szlaki turystyczne są bardzo dobrze opisane i oznaczone. Do wyboru są trasy rowerowe, kajakowe oraz piesze. Jednym z nich jest szlak pieszy imienia Michała Kajki, który rozpoczyna się w Ełku. Jego trasa biegnie przez Chruściele, wzdłuż jeziora Szarek. Po drodze wędrowcy mają szansę zwiedzić muzeum Michała Kajki, mazurskiego poety ludowego. Trasa rowerowa wokół jeziora Selmęt Wielki ma 49 km. Najsłynniejszy szlak kajakowy to trasa mazursko-augustowska, która jest jednocześnie najdłuższa na ziemi ełckiej.

Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, możemy liczyć na piękne widoki, czyste powietrze, zielone lasy, wzgórza, ciszę oraz spokój. To wszystko pozwala zrelaksować się, odpocząć od miejskiego zgiełku i naładować baterię.

Napisz komentarz